Pomiędzy Końcem I Apokalipsa: O Wyobraźni Poetyckiej Zbigniewa Herberta Małgorzata Mikołajczak

ISBN: 9788322927984

Published:

Hardcover

407 pages


Description

Pomiędzy Końcem I Apokalipsa: O Wyobraźni Poetyckiej Zbigniewa Herberta  by  Małgorzata Mikołajczak

Pomiędzy Końcem I Apokalipsa: O Wyobraźni Poetyckiej Zbigniewa Herberta by Małgorzata Mikołajczak
| Hardcover | PDF, EPUB, FB2, DjVu, talking book, mp3, RTF | 407 pages | ISBN: 9788322927984 | 3.58 Mb

Bohaterem książki jest Herbert metafizyczny?, wygnany arkadyjczyk? biorący odpowiedzialność za rzeczywistość, w której rozegrał się i trwa nadal metafizyczny dramat. Autorka skupia się na mechanizmach wyobraźni, głównie na implikacjach paradoksuMoreBohaterem książki jest Herbert metafizyczny?, wygnany arkadyjczyk? biorący odpowiedzialność za rzeczywistość, w której rozegrał się i trwa nadal metafizyczny dramat.

Autorka skupia się na mechanizmach wyobraźni, głównie na implikacjach paradoksu jako zasady organizującej świat poetycki Herberta w aspekcie religijnym i kulturowym. Osadzając twórczość poety w bogatej tradycji filozoficzno-literackiej, zarysowuje horyzont tej twórczości jako pejzaż kultury, w którym metafizyczne? przemawia głosami wielkich twórców: Rilkego, Eliota, Hölderlina. W tej perspektywie ważna jest również tradycja polska: dziedzictwo żagarystów oraz poetów okresu wojny i okupacji.

Zawarta w książce refleksja łączy tradycyjną historię literatury z dociekaniami natury hermeneutycznej. W centrum literaturoznawczego dyskursu pozostaje jednak interpretacja tekstu oraz podmiot mówiący - wyraźnie nietożsamy z autorem, będący tyleż przedstawicielem ery postnietzscheańskiej?, co człowiekiem w ogóle. Istotne okazuje się przy tym napięcie między osobowością lepszą?, ideałem osobistym? a pełną pęknięć egzystencją - napięcie, które szczególnie silnie ujawnia się w konfrontacji poety z dziedzictwem kultury.

Badaczka odwołuje się do bogatej literatury przedmiotu - czerpie z niej, ale i polemicznie przewartościowuje kanoniczne odczytania. Jej interpretacjom przyświeca pragnienie rekonstrukcji projektu całości? wpisanego w twórczość Herberta oraz przeświadczenie, że metafizyczny reflektor?

pozwoli oświetlić to, co skrywa się poza ciśnieniem historii. Zdążanie śladem Herberta metafizycznego? staje się tym samym poszukiwaniem najbardziej trwałych rysów poetyckiego wizerunku.Enter the sum

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "Pomiędzy Końcem I Apokalipsa: O Wyobraźni Poetyckiej Zbigniewa Herberta":


miedzylaseremtbs.info.pl

©2018-2020 | DMCA | Contact us